Samodzielna nauka języka angielskiego w domu – 5 wskazówek

 

Samodzielna nauka języka angielskiego w domu – 5 wskazówek

Samodzielna nauka angielskiego jest dziś bardziej możliwa niż kiedykolwiek wcześniej. Nie brakuje materiałów osób, z którymi można konsultować swoje postępy, a nawet darmowych kursów. Wszystko zależy od motywacji i chęci – jeśli uda się wygospodarować choćby pół godziny dziennie na rzetelną naukę, efekty pojawią się bardzo szybko i prawdopodobnie będą zaskakujące. Jak zatem zabrać się za samodzielną naukę języka angielskiego w domu? Oto pięć wskazówek, które wprawdzie nie podają gotowej recepty, za to mogą naprowadzić każdego samouka na właściwą drogę.

1. Naukę języka angielskiego zacznij od planu

Bez tego ani rusz. Jeśli nauka języka angielskiego będzie przypadkowa, chaotyczna, w żaden sposób nieusystematyzowana, niewiele z niej wyjdzie. Co więcej, brak widocznych postępów prawdopodobnie szybko spowoduje zniechęcenie i kompletny brak motywacji. Dlatego warto sformułować rozsądne cele i wypisać kroki, które trzeba podjąć na drodze do nich. Swobodna rozmowa o pogodzie? Konwersacja biznesowa? Oglądanie serialu w anglojęzycznej wersji? Wszystko zależy od aktualnego poziomu i potrzeb. Nie warto przy tym przytłaczać się zobowiązaniami – plan nauki po dwie godziny dziennie sześć razy w tygodniu z dużym prawdopodobieństwem upadnie tuż za linią startu.

2. Gromadzenie materiałów jest proste w dobie internetu

W dobie powszechnego dostępu do internetu ten krok nie wymaga nawet wizyty w księgarni. Materiały, przy odrobinie starań i pod warunkiem poświęcenia czasu na poszukiwania, można mieć za darmo. Nie brakuje słuchowisk nagranych specjalnie z myślą o nauce, anglojęzycznych tekstów, zbiorów ćwiczeń gramatycznych. A może skuteczny okaże się program do nauki angielskiego? Warto przy tym pamiętać o wszystkich modalnościach – słuchaniu, czytaniu, mówieniu, pisaniu.

3. Aplikacja do nauki angielskiego i przydatne strony

Dostęp do internetu oznacza także możliwość łatwego skorzystania z niezliczonych programów, platform i aplikacji. Szybka nauka angielskiego? Nie ma sprawy – odpowiednia aplikacja poprowadzi przez kolejne zagadnienia, sprawdzi znajomość słówek, skontroluje wiedzę, a na koniec urządzi sprawdzian. Nic trudnego, wystarczy tylko poszukać i wybrać. Aplikacja do nauki angielskiego to także wielki plus dla osób, które nie mają wiele czasu. Można dzięki niej wykorzystać na naukę na przykład czas przejazdu komunikacją miejską z pracy do domu.

4. Szybka nauka angielskiego a kontakt z native speakerami

Także nie wymaga dziś opłacania drogich, prywatnych lekcji. Istnieją specjalne platformy internetowe, umożliwiające kontakt i rozmowy z osobami z różnych państw. Często są to kontakty działające na zasadzie wymiany – konwersacja po angielsku w zamian za konwersację po polsku, lub w innym znanym osobie języku. W ten sposób można łatwo poznać różne dialekty, akcenty, sposoby użycia języka.

5. Samodzielna nauka angielskiego wymaga bodźców

Więc przede wszystkim zależy nam, aby zwrócić uwagę na zwiększenie liczby bodźców. Nie na darmo w kontekście przyswajania języków obcych dużo mówi się o oswajaniu się z językiem. Nie trzeba wyjeżdżać w zagraniczną podróż, żeby otoczyć się angielskim. Wystarczy zmienić kilka przyzwyczajeń – przestawić język w przeglądarce internetowej, oglądać ulubione filmy z polskimi albo angielskimi napisami zamiast polskiego lektora (lub zupełnie bez napisów – w zależności od poziomu zaawansowania), słuchać dużo anglojęzycznej muzyki i wsłuchiwać się w teksty bardziej, niż zazwyczaj. Wszystko to z pewnością zaowocuje łatwiejszym przyswajaniem wiedzy i nauka języka angielskiego stanie się prosta!

Dodaj komentarz