Angielski od podstaw dla dorosłych – jak zacząć?

 

Nauka angielskiego dla dorosłych - jak zacząć

Nauka języka dla niektórych osób jest zadaniem łatwym, które niejako “robi się” samo, przy okazji. Inni muszą poświęcić mu znacznie więcej pracy i uwagi. Niemniej, prawie każda dorosła osoba jest w stanie opanować język angielski od podstaw aż na komunikatywnym poziomie. A nauka się opłaca – znajomość angielskiego oznacza dziś lepsze perspektywy w pracy, możliwość łatwego podróżowania, dostęp do kultury i najnowszych nowinek ze świata bez pośrednictwa tłumaczy. Angielski od podstaw dla dorosłych jest dziś bardzo popularnym zajęciem “po godzinach”.

Nauka angielskiego od podstaw – jaki kurs językowy wybrać? Online czy stacjonarny?

Dorośli ludzie, którzy zaczynają angielski od podstaw, nie zawsze mają czas, by uczęszczać na intensywne kursy – zwłaszcza, gdy zajęcia odbywają się w oddalonej szkole językowej kilka razy w tygodniu. Pomijając tę niedogodność, stacjonarny kurs ma kilka poważnych zalet:

  • dostępność lektora, który na bieżąco tłumaczy materiał i rozwiewa wątpliwości,
  • możliwość konwersacji w niewielkiej grupie,
  • motywacja do regularnej nauki.

Alternatywą jest dobry kurs języka angielskiego online

Jeśli jednak napięty plan dnia nie pozwala na umieszczenie w nim dodatkowych zajęć, pozostaje dobry kurs języka angielskiego online. To równie dobry sposób na opanowanie podstaw języka, jak stacjonarny kurs oparty na spotkaniach w grupie lub indywidualnie z lektorem. W skład kursu online wchodzą zwykle wysyłane stopniowo materiały, nagrania, teksty, ćwiczenia, niekiedy też aplikacje do ćwiczenia słówek lub gramatyki na urządzeniu mobilnym.

Jak dobrze przyswoić podstawy angielskiego?

Solidne podstawy języka to fundament do dalszej nauki. Celem jest posługiwanie się podstawowymi konstrukcjami gramatycznymi i najczęściej używanymi zwrotami w sposób naturalny, bez dłuższego namysłu. Co warto robić, by język “wszedł w krew” i angielski, podstawy i wszystkie zaawansowane formy zaczęły być dla nas oczywiste?

  1. Przede wszystkim powtarzać. Mówić na głos, powtarzać często używane zdania, słowa, czytać teksty. Gdy wyrażenia zaczną brzmieć naturalnie, staną się naturalne.
  2. Zrozumieć. Zrozumienie konstrukcji gramatycznych warto oprzeć na już znanych zdaniach, tak, by gramatyka nie była zupełną abstrakcją.
  3. Od czasu do czasu wracać do podstaw. Z początku może się to wydawać mozolne, z czasem jednak stanie się tylko szybkim zerknięciem, które rozjaśni wszystko i zaktualizuje wiedzę.

Solidne opanowanie podstaw języka jest nie tylko punktem wyjścia do zdobywania dalszej wiedzy. To także sposób na to, by poczuć się z nim naturalnie, “swojsko” i przełamać bariery językowe. Im większe poczucie pewności swojej wiedzy i możliwości językowych, tym częstsze stosowanie ich w praktyce. Im częstsza praktyka, tym większa biegłość – to koło jest wielkim sprzymierzeńcem uczniów.

Nauka angielskiego od podstaw a codzienność z językiem

Zarówno nauka angielskiego od podstaw, jak i na wyższych poziomach zaawansowania nie może być oderwana od wszelkiego kontekstu. Oczywiście, godziny poświęcone na naukę słówek czy ćwiczenia są bardzo cenne. Jednak jeszcze cenniejsze są wszystkie działania, które zmierzają do otoczenia się językiem na co dzień. Sposobów jest mnóstwo, ogranicza je tylko wyobraźnia. Może to być oglądanie ulubionych filmów bez polskiego dubbingu (początkowo bardzo dobrze znanych, później nieco mniej), rozmowy z obcokrajowcami za pośrednictwem Internetu lub słuchanie podcastów. Zaletą języka angielskiego jest niechybnie fakt, że łatwo jest się nim otoczyć – warto to wykorzystać!

Dodaj komentarz