Nauka języka angielskiego dla początkujących – od czego zacząć

Nauka języka angielskiego dla początkujących - od czego zacząć

Entuzjazm do samodzielnej nauki angielskiego od podstaw pojawia się z różnych powodów. Może to być chęć zdobycia awansu w pracy, ale także poznania osoby zza granicy, planowana podróż, przeprowadzka. Choć materiałów do nauki nie brakuje, ich mnogość i różnorodność mogą przyprawić o zawrót głowy. Jak najlepiej zaplanować i realizować samodzielną naukę języka angielskiego od zera? Jakie materiały wybrać, czym się kierować i jak utrzymać chęci, by już niedługo móc się płynnie porozumiewać?

Od czego zacząć?

Zasadniczo opcje są dwie – nauka prowadzona przez kogoś upoważnionego lub samodzielna nauka w domu. Język angielski dla początkujących nie jest zbyt skomplikowany, głównie dlatego, że rzadko jest językiem całkiem nowym. Z angielskim można się spotkać niemal wszędzie i trudno byłoby tego spotkania uniknąć.

Warto więc zdecydować o formie nauki. Jakie dokładnie oferty można napotkać, szukając kursu?

  1. Kurs indywidualny
  2. Kurs w grupie
  3. Kurs angielskiego online

Każdy z tych kursów ma inną specyfikę. Indywidualnie można liczyć na wiele konwersacji i całą uwagę lektora skupioną na sobie. Nauka w grupie umożliwia wykonywanie ćwiczeń w parach i wspieranie się w postępach. Z kolei kurs angielskiego online jest wspaniałym wyjściem dla osób zabieganych i uzupełnieniem samodzielnej nauki.

Co na początku – słówka czy gramatyka?

To bardzo częsty dylemat w początkowych etapach nauki. Nauka języka angielskiego dla początkujących musi jednak zawierać i słówka, i gramatykę. Bez słownictwa nie sposób tworzyć jakiekolwiek zdania i komunikaty, za to bez gramatyki nie da się ułożyć ich w logiczną całość. Warto więc zaopatrzyć się w dobry podręcznik dla osób początkujących, szczególnie skierowany do samouków. Z pewnością znajdą się w nim zrównoważone tematy dotyczące podstaw gramatyki oraz słownictwa w prostych, codziennych obszarach, takich jak praca, rodzina, hobby, zwierzęta domowe. Poznane słówka warto wykorzystywać na bieżąco do nauki gramatyki, żeby zobaczyć, jak “działają” w praktyce.

Cztery modalności

Znajomość języka to nie tylko rozumienie rozmowy czy filmu, ale także mówienie, możliwość czytania gazety czy napisania listu. Dlatego ważne jest, by od początku poruszać się w tych czterech kompetencjach językowych:

  1. Mówienie
  2. Pisanie
  3. Czytanie
  4. Słuchanie

Inaczej angielski dla początkujących może się łatwo przerodzić w naukę rozumienia angielskiego ze słuchu, lub czytania po angielsku. Większość początkujących uczniów ma tendencje do ograniczania się do tych dwóch modalności, ponieważ mówienie i pisanie wymaga przełamania bariery językowej. A warto ją przełamywać!

A gdy czasu jest niewiele…

Dla osób, którym z różnych przyczyn zależy na możliwie szybkim opanowaniu języka, przygotowano taką możliwość jak intensywny kurs angielskiego. Taki kurs zapewnia zapoznanie się z podstawami angielskiego w bardzo szybkim tempie. Nie ma jednak nic za darmo, i niekoniecznie chodzi tu o pieniądze. Aby szybko opanować język, trzeba przygotować się na lekcje kilka razy w tygodniu, zadania domowe i szybkie podnoszenie poprzeczki. Niezbędne będzie przyłożenie się do nauki nie tylko w czasie lekcji w szkole językowej, ale także poza nią – w domu. Nauka angielskiego dla początkujących szybko przeradza się tu w nieco bardziej zaawansowane treści i warto się na to przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *